Jeślibyś nawet w tak głębokiej ekstazie był
jak święty Paweł,
a człowiek chory potrzebował jedzenia,
lepiej będzie dla ciebie,
byś z ekstazy owej wyszedł
i w imię miłości podał choremu miskę strawy.
św. Jan od Krzyża
W zakresie usług opiekuńczych zapewniamy naszym pensjonariuszkom świadczenia pracy socjalnej, podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną, opiekę psychologiczną i rehabilitację.
- Zadaniem pracownika socjalnego jest m.in. rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb podopiecznych z uwzględnieniem ich osobowości i zainteresowań. Pomoc przy załatwianiu spraw osobistych w urzędach (ZUS, poczta, bank), pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, a także w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktu z rodziną. Podejmowanie działań na rzecz integracji mieszkanek domu ze środowiskiem lokalnym, przez realizację wspólnych zadań i organizację imprez kulturalnych.
- Podstawową opiekę medyczną sprawuje lekarz pierwszego kontaktu, lekarz psychiatra i pielęgniarki. Zakres i poziom świadczeń dostosowany jest do indywidualnych potrzeb każdej mieszkanki.
- Zatrudnione pielęgniarki i opiekunki zapewniają całodobową opiekę medyczną i pielęgnacyjną, które wiążą się z udzielaniem pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, higienie, podnoszeniu sprawności i aktywizacji.
- Psycholog prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe. Wspiera i doradza w problemach wychowawczych oraz pracuje nad poprawą relacji interpersonalnych. Najważniejszą formą wsparcia jest życzliwa obecność, dodawanie odwagi i wiary w ludzkie możliwości, wysłuchanie i zrozumienie ważności problemu oraz gotowość do twórczej pomocy.
Dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną, najważniejszą i naczelną wartością jest towarzyszenie jej w pokonywaniu wszelkich ograniczeń.
- Rehabilitacja, to działanie mające na celu przywrócenie osobie niepełnosprawnej, maksymalnej do osiągnięcia przez nią, sprawności fizycznej, psychicznej, a także, na ile to możliwe, udziału w życiu społecznym. Dlatego, mieszkanki naszego Domu zostały objęte programem rehabilitacji i rekreacji ruchowej. Specjaliści rehabilitacji zajęli się oceną defektów i deficytów związanych z układem ruchowym poszczególnych mieszkanek, w celu opracowania najbardziej skutecznego programu podnoszenia ogólnej sprawności, aktywności ruchowej i wydolności motorycznej. Program ten opiera się na:
- gimnastyce leczniczej - mającej na celu aktywizację motoryczną poprzez ćwiczenia lub gimnastykę,
- fizykoterapii - zlecane przez lekarza zabiegi pobudzają aktywność określonych grup mięśni,
- muzykoterapii leczniczej - mającej na celu wyciszenie negatywnych emocji i agresji poprzez stymulację muzyczną.
Mieszkanki korzystają z następujących zabiegów:
- zabiegi wodolecznicze (wirówka, wanna z hydromasażem)
- zabiegi elektrolecznicze
- zabiegi światłolecznicze
- masaże ręczne i pneumatyczne
- zabiegi laserowe
- zabiegi polem magnetycznym
- zabiegi ultradźwiękowe
- zabiegi inhalacyjne.
Zabiegi wykonuje fizykoterapeuta w porozumieniu z kadrą medyczną.