Dom Pomocy Społecznej w Łące, w gminie Trzebownisko, prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej, z siedzibą Władz Generalnych w Grodzisku Mazowieckim. Funkcjonuje od 1954 roku. Jego działalność określa decyzja Wojewody Podkarpackiego na czas nieokreślony.
Dom Pomocy Społecznej w Łące przeznaczony jest dla 85 osób. Mieszkańcami Domu są dzieci i młodzież żeńska niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. W naszym Domu mogą przebywać również osoby, które ukończyły 30 rok życia, jeżeli wykazują małą zdolność adaptacyjną w nowym środowisku, a okres pobytu w naszym Domu przekracza 5 lat. Możliwość tę zapewnia Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 września 2000 roku.
Zasadniczym celem naszego Domu jest zapewnienie przebywającym w nim mieszkankom całodobowej opieki oraz warunków odpowiadających godności człowieka. Dom zaspokaja w głównej mierze potrzeby bytowe, zdrowotne, edukacyjne, społeczne i religijne. Organizacja i zasady działania Domu uwzględniają stopień fizycznej i psychicznej sprawności mieszkanek.
Nasza placówka realizuje zadania opiekuńcze, wychowawcze, dydaktyczne, kompensacyjne i terapeutyczne. Opiekę łączy się z wychowaniem, nauczaniem i wdrażaniem do osiągnięcia jak najlepszego poziomu samodzielności. Osiągnięcie tego poziomu możliwe jest dzięki współpracy całego personelu i dzięki dobrej organizacji wewnętrznej.
W Domu pracują Siostry zakonne i osoby świeckie, które z oddaniem i zaangażowaniem posługują tym, którzy tej pomocy potrzebują, stwarzając atmosferę, w której każda mieszkanka czułaby się szczęśliwa wiedząc, że jest wśród ludzi, którzy ją kochają i akceptują taką, jaka jest.
Do zespołów opiekuńczo - wychowawczych, które składają się z pracowników domu, należy opracowanie indywidualnego planu opieki dla każdej mieszkanki oraz jego realizacja. O ile jest to możliwe, plan uzgadnia się w porozumieniu z mieszkanką.
W naszej placówce w 1984 roku została utworzona Filia Zespołu Szkół Specjalnych w Rzeszowie. Obejmowała ona Szkołę Życia i klasę przysposabiającą do zawodu o profilu krawiec-tkacz. Klasę tę ukończyło 10 dziewczynek, a Szkołę Życia - 28. Od roku 1990 funkcjonuje Oddział Pozamiejscowy Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Mrowli. Procesem dydaktycznym objęte są podopieczne, które nie ukończyły 25-roku życia. W trzech salach odbywają się zajęcia zespołów rewalidacyjno - wychowawczych i nauczania indywidualnego. Zajęcia prowadzi pięciu nauczycieli. Cztery sprawne wychowanki dowożone są na zajęcia do Ośrodka w Mrowli.